Jekl je pojem, který v hutním průmyslu označuje uzavřené ocelové profily, které mají velký rozsah svého využití a nespočet různých tvarů. Jekly se tak staly jedním z nejuniverzálnějších materiálů, které nacházejí své uplatnění v různých technických oborech, ale také například ve stavebnictví.

Ocelové jekly lze vyrábět jak v tenkostěnném, tak i silnostěnném provedení. Tenkostěnné profily jsou také známy jako ohýbané profily. Na trhu existují tenkostěnné profily různých tvarů. Jekly se vyrábějí jako čtvercové nebo obdélníkové. Narazit lze ale také na jekly, které mají speciální tvary. Vyrábějí se například ve tvaru písmene U, nebo L. Silnostěnné jekly se používají především ve stavebnictví a v zámečnictví.

Jekly – uzavřené ocelové profily

Tenkostěnné ocelové profily se často využívají pro konstrukční účely. Tvoří základ pro opláštění ocelových a železobetonových hal či montovaných staveb. K výrobě tenkostěnných profilů se nejčastěji používá hluboko žárově pozinkovaná ocel, která je následně válcována za studena.

Jekly jsou nejčastěji vyráběny ze za tepla nebo za studena válcovaného ocelového pásu. K jejich výrobě ale může být použit také pozinkovaný pás. Stejně, jako se uzavřené profily dodávají v různých rozměrech a tvarech, existuje i několik možností, jak se dá upravit jejich povrch. Na základě výchozího materiálu je možné nalézt jekly s povrchem okujeným, lesklým nebo pozinkovaným.

Typů ocelových tenkostěnných profilů existuje celá řada. Jako vaznice a paždíky montovaných hal se například velmi často používají jekly ve tvaru Z. K dalším typům, která slouží jako doplněk vaznicových systémů hal, sloupky stěn konstrukcí nebo jako stropnice, patří ocelové profily typu C. Profily ve tvaru písmene U se řadí k dalším typům uzavřených ocelových profilů. Tento typ se používá jako patky, spojky nebo vodící profily stěn. Využíván je také pojezdy kolejnic v oblasti stavební a zámečnické výroby.

silným stránkám tenkostěnných ocelových profilů patří jejich snadná manipulace a také možnost zkrácení doby montáže. Lze je dodávat v různých délkách a o různé tloušťce, záleží na přání a požadavcích zákazníka.

Navštivte FAVEX

FAVEX – Velkoobchod s hutním materiálem
 
Nezávazná poptávka on-line

Nová poptávková aplikace

Jekly od společnosti FAVEX, s.r.o.

Jekly

Jekly patří k nejčastěji používanému hutnímu materiálu, který nachází uplatnění v mnoha technických oborech.